top of page

Tel: 0 242 229 42 42

Turistik Tesis - Otel Değerleme Hizmetlerimiz

Konaklama Tesisleri, Otel, Hotel, Motel, Tatil Köyü vb. adı altında gelir getiren turistik amaçlı gayrimenkullerin değerlemesinde Gelir Kapitalizasyon Yöntemi, Maliyet Yöntemi ve Emsal Karşılaştırma Yönteminin birlikte kullanıldığı ya da içlerinden en uygun olanının değerleme özelinde tercih edilmesi sebebiyle diğer gayrimenkul değerleme çalışmalarından temelde ayrılmaktadır. Örneğin yeni kurulmuş bir otelin değerlemesinde maliyet yöntemi uygun olabileceği gibi hizmette olan bir otelin değerlemesinde gelir yöntemininde tercih edildiği görülmektedir. Benzer özelliklere sahip otel bulunma olasılığının düşük olması nedeniyle Emsal Karşılaştırma Yönteminin doğru sonuçlar verebileceği düşünülmese de benzer özellikteki otellerin fiyat aralıkları konusunda bir fikir vermektedir. Otel Değerlemesinde tesisin doluluk oranı ile ortalama oda fiyatları arasındaki ilişkiye dikkat edildiği gibi objektif olarak tesisin yönetim kalitesi, amacına uygun lokasyonu da    (yaz turizmi, kış turizmi, kaplıca/sağlık turizmi gibi) önem arz etmektedir. Otel gelirleri ile ilgili olarak konaklama gelirleri en büyük kalem olsa da diğer gelirler olarak kongre, toplantı gelirleri, düğün vb. toplu organizasyon gelirleri, ekstra yiyecek içecek gelirleri, SPA, spor merkezi, kuaför, kuru temizleme hizmetleri, otel içi dükkan kira gelirleri vb. yan gelirlerde önemli yekun tuttuğundan turistik tesis değerlemede tesis özelindeki potansiyel yan gelirlerde dikkate alınmalıdır.

Gelir Kapitalizasyon Yöntemi: Gelir getiren mülkün gelecekte sağlayacağı gelirler hesaplanarak taşınmaz için değer takdirinde bulunulur. Bu yaklaşımda kullanılan gayrimenkulün net geliri olup bu bilgi karşılaştırılabilir veriler olduğu zaman kullanılabilir. Bu yöntem işletme sahibine ve/veya yatırımcılara otelin gelecekteki gelir ve giderleri ile otelin gelecekteki kazanç durumu hakkında bilgi vermektedir.

 

Emsal Karşılaştırma Yöntemi: Bu yaklaşım ile taşınmazla benzer veya ikame mülklerin satış değerleri, benzer nitelikli taşınmazları pazarlıklı satışa çıkartıldıkları değerler ile benzer konumda ve özellikteki ikame mülklerin değerlerinin karşılaştırılmasına dayalı değer takdir yöntemidir.

 

•Maliyet Yöntemi: Bu yaklaşım ile hali hazırda var olan bir yapının günümüz bayındırlık bakanlığı yapı maliyetleri dikkate alınarak yeniden inşa edilme maliyetine arsa değeri eklenerek değer takdirinde bulunulur. Bu yaklaşımda yapı kalitesi ile otelde kullanılacak malzemelerin maliyetleri ile binadaki yıpranma payı, binanın fiziki durumu dikkate alınır. Bu yöntemde arsa değeri emsal karşılaştırma yöntem ile tespit edilir, yapı değeri ise yıpranma payı hesaplanarak maliyet yöntemi tespit edilir. Nihayetinde arsa ve yapı değeri toplanarak tesisin değeri takdir edilir. Otel değerlemesi genel olarak (Konaklama tesisi ekspertizi) mevcut piyasada alım – satım işlemleri, yatırım ve kiralama işlemleri, işletme sürecinde, hukuki anlaşmazlıklar da (miras, haciz, iflas vb.), muhasebe, kamulaştırma, vergi, sigorta ve borç verme işlemlerinde kullanılmak üzere talep edilmektedir.

Şirketimiz SPK ve BDDK lisanslı olup, tüm Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

  • Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz

  • Konut Değerleme ve Ekspertiz

  • Arsa Arazi Değerleme ve Ekspertiz

  • İnşaat Seviye Tespit Hizmetleri

  • Gemi Değerleme ve Ekspertiz

  • Fabrika Değerleme ve Ekspertiz

  • Makine ve Teçhizat Değerleme Ekspertiz

  • SGK Borç Taksitlendirme Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetleri

  • Kentsel Dönüşüm Değerleme ve Ekspertiz Hizmetleri

          Detaylı bilgi için arayınız.

Tel: 0 242 229 42 42

bottom of page