top of page

Tel: 0 242 229 42 42

Trabzon Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetlerimiz

Trabzon, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan ve bölgenin Samsun’dan sonraki ikinci büyük şehridir. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüz ölçümü  açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun'a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde  Gümüşhane'ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize'ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarih boyunca da gerek ticaret yolu, gerekse de liman şehri olması dolayısıyla önemli bir kent olmuş. Uzun yıllar göç veren Trabzon’un nüfusu, bugün 800 bine yaklaşmış. Göç vermesindeki en önemli etken hiç şüphesiz Karadeniz’in geçit vermeyen dağları. Şehir batı ve doğu iki yakaya doğru büyümesini sürdürüyor. Deniz ve doğa turizmi açısından son yıllarda ünü artan kentte, özellikle yayla turizminde de büyük gelişme gözlemleniyor.

Bölgeler

18 ilçeye sahip olan Trabzon’un 2019 yılı nüfusu 808.974’tür. Kadın nüfusu 408.251 erkek nüfus 400.723 kişidir.

4.662 km2 yüzölçümüne sahip olan Trabzon, km2’ye düşen 173 kişi ile nüfus yoğunluğu bakımından 81 Türkiye ili arasından 27. Sırada yer almaktadır. Şehirde merkez ilçe Ortahisar 328.457 ile en kalabalık nüfusa sahip yerleşim yeridir. Ortahisar’ı sırasıyla Akçaabat, Araklı ve Of izlemekteyken en az nüfusa sahip ilçe Dernekpazarı’dır. Trabzon’un Vakfıkebir, Maçka, Araklı, Of, Akçaabat, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Arsin, Yomra olmak üzere 9 tane ilçesi vardır.

 

Trabzon Emlak Piyasası

Doğa ve yayla turizminin yanı sıra Sümela Manastırı, Ayasofya, Atatürk Köşkü gibi çok sayıda tarihi ve turistik değere sahip Trabzon, pandemiye rağmen son yıllarda yabancıların da ilgi odağı haline geldi. Geçmiş yıllarda durgun bir konut piyasasına sahip olan Trabzon, özellikle Körfez ülkelerinden gelen yabancı yatırımcılar için Türkiye’de gayrimenkul satın almak istedikleri bir bölge olarak öne çıkıyor. Son yıllarda Türkiye’nin yanı sıra uluslar arası gayrimenkul piyasasında da görülen Trabzon’da yabancıların 2014 yılından itibaren gayrimenkul yatırımı yapma eğiliminin arttığı gözlendi.

2014 yılında 10., 2015 yılında 8., 2016 yılında 6., 2017 yılında 5., 2018 yılında 7., 2019 yılında ise 8. olan Trabzon, 2020 yılında Ekim ayına kadar ise Türkiye’de Araplar’ın en fazla konut sahibi olduğu ilk 10 şehir arasında yerini aldı. 

Trabzon Gayrimenkul Değerleme Ekspertiz

Trabzon ilinde genel olarak bir Arap etkisi mevcuttur. Şehirdeki tabelaların hemen hemen hepsi Arapçadır. Şehir merkezindeki önemli perakende caddelerindeki vitrinler, restoran mönüleri Arapça olarak yazılmıştır. Araplara satış yapmayı hedefleyen satış ofislerinde Arap kökenli ve Arapça konuşan bir vatandaş bulunmakta ve tanıtım broşürleri Arapça olarak hazırlanmaktadır.

Araplara satışların Türk müşterileri de kısmi olarak etkilediği belirtilmektedir. Yalıncak – Yomra bölgesinde daha çok Araplara satışın yoğun olduğu bilinmektedir. Bu sebeple Türk müşterilerin bu bölgeyi tercih etmedikleri, Arap yaşamı ve kültürüne uzak olan kesimin Yıldızlı – Söğütlü Bölgesini tercih ettiği öğrenilmiştir. Öte yandan aynı sitede Türk – Arap yaşam kültürünün bir arada yürütebildiği projeler de mevcuttur. Arapların maksimum 15-20 gün kalması, Türk müşterilerin tercihlerini etkilemekte, kısa süreli konakladıkları için konut alımını aynı siteden yapabilmektedir.

Arap müşterilerin bir diğer önemli etkisi de başka müşterileri de aynı siteden ev almaya yönlendirmesidir. Herhangi bir siteden konut alıp memnun kalan bir Arap müşteri, tanıdıklarını da bu siteye yönlendirmektedir.

Şirketimiz SPK ve BDDK lisanslı olup, Trabzon Merkez ve tüm ilçelerinde hizmet vermektedir.

  • Trabzon Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz

  • Trabzon Konut Değerleme ve Ekspertiz

  • Trabzon Arsa Arazi Değerleme ve Ekspertiz

  • Trabzonİ nşaat Seviye Tespit Hizmetleri

  • Trabzon Gemi Değerleme ve Ekspertiz

  • Trabzon Fabrika Değerleme ve Ekspertiz

  • Trabzon Makine ve Teçhizat Değerleme Ekspertiz

  • Trabzon SGK Borç Taksitlendirme Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetleri

  • Trabzon Kentsel Dönüşüm Değerleme ve Ekspertiz Hizmetl

         Detaylı Bilgi İçin Arayınız.

Tel: 0 242 229 42 42

bottom of page