top of page

Tel: 0 242 229 42 42

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetlerimiz

İstanbul (Anadolu Yakası) Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetlerimiz 

 

Dünyanın en eski şehirlerinden birisidir İstanbul.  Binlerce yıllık tarihe sahip İstanbul yaklaşık olarak 1600 yıl çeşitli medeniyetlere başkentlik yapmıştır.

Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle aşırı komplek bir düzen söz konusudur. Oldukça büyük bir metropol haline gelmiş dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisidir.

İstanbul Anadolu yakası gelişen alt yapısı, değişen yüzüyle birlikte oldukça fazla ilgi çekmektedir. Bölgeye olan talep her geçen gün artmaktadır. Avrupa yakasına kıyasla   nüfusu daha azdır. Bölgede yeşil alan miktarı Avrupa yakasına göre daha faladır. Bu nedenle yeşil alanı tercih eden yatırımcının talebinin fazla olduğu bir bölgedir.

 

Bölgeler

İstanbul Anadolu bölgesi toplam nüfusu 6.000.000 kişiye yaklaşmıştır. 1.865,44 km² Yüzölçümüne sahip olan  Anadolu bölgesi; toplam 14 ilçeye sahiptir. Bu ilçeler sırasıyla Ümraniye, Pendik, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Beykoz, Çekmeköy, Şile ve Adalar’dır.

İstanbul Anadolu yakası, İstanbul nüfusunun 1/3’üne sahiptir. Ümraniye Anadolu yakasında en kalabalık nüfusa sahiptir. Adalar ise nüfusu en az olan ilçedir.

 

 

İstanbul Anadolu Yakası Emlak Piyasası

Anadolu yakası; Avrupa yakasına nazaran gelişim bakımından her zaman hep bir adım geride kalmıştır. Ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler ışığında, Anadolu yakasının atağa kalktığı gözlenmektedir.

 

Anadolu yakasının son dönemlerde yıldızı parlayan ilçelerden biriside Çekmeköy’dür. Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolları ve Üsküdar- Çekmeköy Metro Hattı ile gerek ticari gerekse bireysel projelerde artış yaşanmıştır. Bu trendin doğal sonucu olarakta gayrimenkul alım satımının, yatırımların revaçta olduğu bir bölgedir.

Günümüzde Anadolu yakasında finans merkezi olan Ataşehir’in gelişimi ilk etapta konut yapılanması ile başlamıştı ancak  Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı nedeniyle ulaşım kolaylığı sağlayan ilçe, oldukça yoğun ticari yatırımlar almaktadır. Ek olarak Sancaktepe, Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapılması ile değerine değer katmıştır. İlçenin TEM-Kartal bağlantı yolu, Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan bağlantısı ve TEM otoyolu ile olan bağlantıları sebebiyle ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. İstanbul’un en büyük problemi olan trafik sorununda kaçan gayrimenkul yatırımcıları için oldukça büyük cazibe yaratmakta popülaritesi artmaktadır.

İstanbul (Anadolu Yakası) Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetlerimiz 

Anadolu yakasındaki gayrimenkul fiyatları son yıllarda hızlı bir yükseliş trendine girmiştir. Bunun sebebi ise hemen hemen Anadolu yakasının her ilçesinde başlayan kentsel dönüşüm projeleri, büyük konut projeleri ve ulaşım projeleridir.

Bölgede durmaksızın inşa edilen her proje artan bir ivmeyle pozitif yönde etki yaratmaktadır. Ulaşım alanında geliştirilen projeler ile gayrimenkul piyasası rekor denilebilecek seviyeleri görmüştür. Belirtmek isteriz ki;  Beykoz, Kadıköy ve Üsküdar gibi sahil bandında bulunan ilçeler oldukça popülerdir. Gerek global gerekse yerli yatırımcının ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Yatırım yapılabilirliği her geçen gün artmaktadır.

 

Yazımıza Avrupa Yakasıyla devam edecek olursak…..

 

Bölgeler

İstanbul Avrupa Yakasının nüfusu yaklaşık olarak 10.000.000 kişidir. Yine Avrupa Yakasının 3.562,71 km² Yüzölçümüne sahiptir. Ve 25 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler sırasıyla Esenyurt, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler, Kağıthane, Avcılar, Fatih, Başakşehir, Eyüp, Sarıyer, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Şişli, Arnavutköy, Büyükçekmece, Beyoğlu, Bakırköy, Beşiktaş, Silivri ve Çatalca’dır.

İstanbul Avrupa yakasında, Anadolu yakasına kıyasla nüfus yoğunluğu çok daha fazladır. Avrupa Yakasındaki en fazla nüfusa sahip ilçe Esenyurt, en az nüfusa sahip ilçe ise Çatalca’dır.

 

İstanbul Avrupa Emlak Piyasası

İstanbul Avrupa Yakasında arsa ve arazi fiyatları her geçen gün artan bir ivmeyle yükseliş trendine devam etmektedir. Ülkemizin gerek ticari, gerek sınai gerekse finansal anlamda merkezi durumundaki Şehre olan talep her geçen gün katlanarak artmaktadır.

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) tarafından hazırlanan İstanbul konut fiyatları listesi incelendiğinde ucuz konut satın almak isteyen kişilerin İstanbul Avrupa bölgesinde yer alan Esenyurt ilçesini tercih ettikleri görülmektedir. Yapılan incelemede gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe Beşiktaştır. Deniz ulaşımının kolaylığı ve şehrin tüm bölgelerine erişim sağlayan ulaşım hatları ile dikkat çeken Beşiktaş tam bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Bölgeye olan talep her geçen gün artmaktadır.

 

İstanbul Avrupa Yakası Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz

İstanbul Avrupa bölgesine yapılan 3. Havalimanı gayrimenkul yatırımı bakımından bölgeyi oldukça hareketlendirmiştir. 3. Köprü ile birlikte ulaşım bu bölgede eskiye nazaran daha kolaylaşmış, bunun yansıması olarak 3. havalimanı ile köprünün geçtiği güzergahta bulunan gayrimenkullerin (arsa, arazi, konut vb.) fiyatları artış göstermiştir.

Ayrıca Şehrin kuzey-batı yönüne doğru kaymasını sağlayan büyük yatırımlar bulunmakta, yapılan bu yatırımlar ile birlikte İstanbul Avrupa bölgesi emlak piyasası daha da hareketleneceği ön görülmektedir.

Sonuç Olarak

Tüm İstanbul olarak konuşacak olursak gerek ulusal gerekse uluslararası birçok yatırımın merkezi haline gelen İstanbul gelişen ve ülkeye yön veren ekonomisiyle dünyanın parlayan yıldızlarından biri olma yolunda büyük adımlar atmaktadır. Bu noktada emlak piyasasının bu durumdan pozitif etkileneceği aşikardır.

Şirketimiz SPK ve BDDK lisanslı olup, İstanbul Merkez ve tüm ilçelerinde hizmet vermektedir.

  • İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz

  • İstanbul Konut Değerleme ve Ekspertiz

  • İstanbul Arsa Arazi Değerleme ve Ekspertiz

  • İstanbul İnşaat Seviye Tespit Hizmetleri

  • İstanbul Gemi Değerleme ve Ekspertiz

  • İstanbul Fabrika Değerleme ve Ekspertiz

  • İstanbul Makine ve Teçhizat Değerleme Ekspertiz

  • İstanbul SGK Borç Taksitlendirme Gayrimenkul Değerleme ve Ekspertiz Hizmetleri

  • İstanbul Kentsel Dönüşüm Değerleme ve Ekspertiz Hizmetleri

 Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.  

Tel: 0 242 229 42 42

bottom of page